تبلیغات
صبح صادق - حکم آرایش دختران مجرد
 
 
 


اللهم عجل لولیک الفرج

حکم آرایش دختران مجرد
دختران مجرد
یکی از اتفاق هایی که امروزه فراوان و پرتکرار دیده و شنیده می شود، بحث آرایش دختران مجرد و نوجوان هست.

یکی از اتفاق هایی که امروزه فراوان و پرتکرار دیده و شنیده می شود، بحث آرایش دختران مجرد و نوجوان هست. به قول بعضی پدر و مادر ها، قدیما از این خبر ها نبود و دختر ها قبل از ازدواج اجازه این کار را نداشتند.
البته داستان قدیم و جدید رو نمی خواهیم مقایسه کنیم و طبق فرموده حضرت علی (ع)می فرماید:« فرزندانتان را محدود به آداب خودتان نکنید، زیرا آنها برای زمانی غیر از زمان شما آفریده شده اند»[۱] نباید در فضای تربیتی گذشته رو با زمان حال مقاسه کرد، اما بنده فعلا در مقام بیان احکام آرایش دختران مجرد هستم و تأمل و مطالعه بیشتر رو به عهده خودتون می گذارم.
آیات عظام خامنه ای، بهجت (ره)، با شروطی این کار جایز نمی دانند. اگر دختر آرایش شده۱- برای انجام آرایش مرتکب مفسده شود یا ۲-در معرض دید نامحرم قرار بگیرد نمی تواند خودش را آرایش کند و در مکان های عمومی که نا محرم وجود دارد شرکت کند.[۲]
نکته: هر کار خلاف شرع که در راه انجام این عمل، شخص مرتکب شود، را مفسده می گویند.

حضرت آیت الله خامنه ای
س: دختران باكره قبل از ازدواج تا چه میزان مى‌توانند آرایش كنند؟ مثلاً آیا مجاز به گرفتن موهاى صورت و یا گرفتن ابرو هستند؟
ج: فى نفسه مانع ندارد ولى اگر بر این کار مفسده‌اى مترتب شود و یا در معرض دید نامحرم باشند، جایز نیست.

حضرت آیت الله بهجت (ره)
س: آیا آرایش زن یا دختر اشكال دارد؟
ج: در مقابل نامحرم باید بپوشاند.

پی نوشت:

۱-شرح نهج البلاغة ابن ابی الحدید، ج‏۲۰، صفحه ۲۶۷ «لا تقسروا أَوْلَادَكُمْ عَلَى آدابكم فَإِنَّهُمْ مَخْلُوقُونَ لزمان غَیْرِ زَمَانُكُمْ»

۲- آیت الله خامنه ای، استفتاات جدید/حجاب و پوشش، برگرفته از سایت آیت الله بهجت (ره)

منبع رهروان ولایت[ ] | [ کلمات کلیدی ] : دختران مجرد-آرایش دختر-آرایش زن-دختران آرایش کرده-
[ مرتبط با ] : نکته ها
ن : مشتاق
ت : پنجشنبه 14 آذر 1392
 
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.