تبلیغات
صبح صادق - غیرت بی‌جا
 
 
 


اللهم عجل لولیک الفرج

غیرت بی‌جا
غیرت

اگر بخواهیم غیرت بی‌جا را بگوییم ابتدا باید غیرت را معنا کنیم و بگوییم غیرت یعنی چه؟

اگر بخواهیم غیرت بی‌جا را بگوییم ابتدا باید غیرت را معنا کنیم و بگوییم غیرت یعنی چه؟

غیرت در مقابل سهل‎انگاری و بی‌بند‌و‌باری است. غیرت در لغت به معنای حمیت و جدیت است و روایت داریم که: «اَلغَیرَةُ مِنَ الایمانِ وَ المِذاءُ مِنَ النِّفاقِ»؛ غیرت از ایمان است و بى‌بند‌و‌بارى از نفاق.[۱]

شاید تعجب کنیم که غیرت که می‌گویند این‌قدر خوب است، مگر می‌شود بد باشد؟ باید بگویم بله، غیرت در بعضی جاها بد است و به غیرت بی‌جا تعبیر  می‌شود.

غیرت بی‌جا به جای آنکه موجب استحکام خانواده باشد، آن را به فساد می‌کشاند که در مورد غیرت بی‌جا روایت داریم که:

«مِنَ الغَیرَة ما یُحِبُّ اللّهُ، وَ مِنها ما یَکرَهُ اللّهُ، فَاَمّا ما یُحِبُّ فَالغَیرَةُ فِی الرَّیبَةِ، وَ اَمّا ما یَکرَهُ فَالغَیرَةُ فِی غَیرِ الرَّیبَة؛[۲] غیرت بر دو گونه است،  نوعی از آن را خدا دوست دارد و نوعی از آن را دوست ندارد، اما آن غیرتی را که خدا دوست دارد، غیرتی است که در موارد مشکوک (و مظان آلودگی ها) می باشد، و اما آنچه از غیرت را که دوست ندارد غیرتی است که در غیر این موارد باشد.»

مثلا خیلی‌ها هستند که همسرشان را از دید و بازدید از فامیل خودشان و از محارمشان محروم می‌کنند (حتی دیدن مادر را بر همسرشان محدود می‌کنند) و می‌گویند غیرت داریم، یا مثلا در بعضی جاها از بیرون رفتن همسرشان به طور طبیعی و حتی باحجاب و با امنیت (مثلا با تاکسی) جلوگیری می‌کنند. این‎ها علاوه بر اینکه غیرت درست نیست بلکه غیرت بی‌جاست که خداوند دوست ندارد.

البته لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که در بعضی جاها و در بعضی زمان‌ها (به خاطر امنیت و ترس بر وجود خطر برای همسر) خوب نیست زن تنها بیرون برود. منظور ما این موارد نیست، بلکه رفت و آمدهای عادی را ذکر کردیم.

------------------------------------------

پی نوشت:

[۱]. نهج الفصاحة ص: ۵۸۷
[۲]. کنزالعمال، حدیث ۷۰۶۷، ج ۳، ص ۳۸۵.

سایت رهروان ولایت[ ] | [ کلمات کلیدی ] : غیرت بی‌جا.-غیرت بی‌جا-
[ مرتبط با ] : نکته ها
ن : مشتاق
ت : شنبه 17 اسفند 1392
 
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.