تبلیغات
صبح صادق - زنان محجّبه از امنیّت بیشتری برخوردار هستند
 
 
 


اللهم عجل لولیک الفرج

زنان محجّبه از امنیّت بیشتری برخوردار هستند
حجاب و عفاف

امروزه امنیت برای همه‌ی انسان‌ها بیشترین ارزش را دارد، زیرا در سایه امنیّت (اعمّ از شغلی، مالی، جانی و...) است که انسان به دیگر خواسته‌هایش می‌رسد.

حال برای یک زن، بهتر است كه چگونه در جامعه ظاهر شود تا امنیت او حفظ شود؟ یا اصلاً بگوئیم، آیا امنیتم با انگشت‌نما شدنم حفظ می‌شود یا نه، با وقار و متانت؟

برای جواب این سوال، به سراغ کلام متخصص آن می‌رویم، یعنی همان آیات و روایات؛ امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرماید:

جوانى از انصار در شهر مدینه در مسیر خود با زنى رو برو شد؛ زیبائى و صورت آن زن، آن جوان را به خود جلب نمود، و او چشم خود را به آن زن دوخت. هنگامى كه آن زن از نزد وى گذشت باز هم مرد جوان به دنبال او نگاه مى‏‌كرد و به راه خود ادامه مى‏‌داد، تا اینكه وارد كوچه بسیار تنگى شد و همچنان به پشت سر خود و دنبال آن زن نگاه مى‏‌كرد كه ناگهان صورتش به نحوى به دیوارى خورد كه تیزى استخوان، یا شیشه‏‌اى كه در سینه دیوار بود، صورتش را شكاف داد!

هنگامى كه آن زن، رفت و از چشم آن جوان ناپدید شد و  جوان به خود آمد، دید به نحوى خون از صورتش جارى شده كه به لباس و سینه‏‌اش ریخته است. با خودش گفت: سوگند به خدا كه من نزد پیامبر خدا (صلّى‌اللّه‌علیه‌وآله) مى‏‌روم و این ماجرا را به عرض آن بزرگوار مى‏‌رسانم. هنگامى كه چشم مبارک پیامبر خدا به او افتاد فرمود: چه شده است؟ آن جوان ماجرا را شرح داد. در این هنگام بود كه جبرئیل نازل شد، و این آیه را آورد كه می‌فرماید:

«قُل لِلمؤمِنینَ یغُضُّوا مِنْ اَبْصارِهِمْ وَ یَحفَظُوا فُرٌجَهُمْ ذلِكَ اَزْكی لَهٌم اِنَّ اللهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعونَ؛ به مؤمنان بگو چشمان خود را فرو بندند و دامن خود را حفظ كنند، این برای آنها پاكیزه‌تر است و خدا به آنچه می‌كنند، آگاه است.» و پس از آن فرمود: «وَ قُلْ لِلْمؤمِناتِ یَغْضُضنَ‌ مِنْ اَبْصارِهنَّ وَ یَحفَظنَ‌ فُروجَهُنًّ... به زنان با ایمان بگو چشمانشان را (از نامحرم) فرو بندند و دامن خود را حفظ كنند.» [۱]

در ضمن در این آیه، خداوند اول می‌فرماید: به مردان بگو چشمان خود را از نامحرم بپوشانند و بعد به زنان می‌فرماید که خود را از نامحرم بپوشانند.

گذشته از ظرائفی كه در این آیات كریمه و شأن نزول آن‌ها وجود دارد، می‌توان این برداشت را داشت كه در حالت عادّی، تنها زنانی كه بی‌حجاب یا بدحجاب هستند، حصار و حائل خود را از بین برده‌اند و در نتیجه در معرض دید یا سوء استفاده قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر، حجاب یك حائل است كه موجب حفظ زن شده و اجازه ورود به این حریم به كسی داده نمی‌شود.

بنابراین حجاب، امنیت انسان را تامین می‌کند هر چند در بعضی موارد، افرادی بی‌ایمان هم پیدا می‌شوند و مزاحمت ایجاد می‌کنند، امّا قانون کلی که از آیات و روایات و کلام بزرگان استفاده می‌شود، این است كه: زنان محجّبه از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

-----------------------------

پی‌نوشت:

برگرفته از تفسیر آسان، ج‏۱۴، ذیل آیات ۳۰-۳۱ سوره‌ی نور.[ ] | [ کلمات کلیدی ] : زنان محجّبه-زنان محجّبه امنیّت-
[ مرتبط با ] : نکته ها
ن : مشتاق
ت : پنجشنبه 15 اسفند 1392
 
 
 
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.